zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Czwartek, 28 Marca 2024, Imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: PEUGEOT 5008 cena: 24 999,00 PLN, miejscowość: Piaseczno, data: 2024-03-28, ...szczegóły

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Renault Koleos: Suv, nie terenówka

Marian Kubala


Przejeżdżałem Oplem przez wyznaczony przejazd dla rowerzystów. Tuż za tym przejazdem przystąpiłem do wyprzedzania innego samochodu i zostałem zatrzymany przez pracownika ruchu drogowego z zarzutem wyprzedzania na tym przejeździe. W związku z tym mam pytanie: czy za tym przejazdem było dozwolone wyprzedzanie?

Tak. Z przepisów wynika, że kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim. Oczywistym jest to, że zakaz ten nie obowiązuje na przejeździe, na którym ruch jest kierowany. Sama ocena, czy wyprzedzał Pan tuż za przejazdem, czy w końcowej fazie pokonywania tego przejazdu, jest bardzo trudna, ponieważ droga całego wyprzedzania jest zawsze dość znaczna.



Oczekując w rzędzie pojazdu przed przejazdem kolejowym zauważyłem, że z przodu, przede mną pomiędzy samochodami jest luka, w którą swobodnie mogę wjechać. Po chwili przystąpiłem do ominięcia dwóch pojazdów i po wjechaniu w to wolne miejsce zatrzymałem się. Po chwili podszedł do mnie funkcjonariusz ruchu drogowego i nałożył mandat zarzucając nieprzestrzeganie zakazu omijania. Czy słusznie?

Odpowiedź na to pytanie może być dwuznaczna, co uzależnione jest od ilości pasów ruchu przeznaczonych do jazdy w jednym kierunku. Wiadomo bowiem, że omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd jest zabronione, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.



Wiem, że włączenie świateł przeciwmgłowych należy używać tylko w wyjątkowych przypadkach. W jaki więc sposób można zorientować się, w którym momencie we mgle, mogę włączyć tylne światło?

Faktycznie kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Gdyby widoczność na drodze uległa poprawie, kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła



Wyjeżdżając na wakacje zamierzam wyposażyć samochód w linkę holowniczą. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć, jaka dokładnie ma być jej długość?

W chwili obecnej nie ma przepisu określającego długość połączenia pomiędzy pojazdami w trakcie holowania. Natomiast określona jest odległość jaka powinna dzielić od siebie oba pojazdy. Określono, że odległość ta ma wynosić nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym, a od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim - lince.

Aby połączenie to było widoczne dla innych kierujących, powinno być ono oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej.



Czy kierowca roweru wjeżdżając na przejazd dla rowerzystów posiada pierwszeństwo w ruchu nawet wtedy, gdy wjeżdża na ten przejazd z rozpędu?

Zasady ruchu na przejazdach dla rowerzystów są podobne, jak dla ruchu pieszego na przejściach dla pieszych. Pewnym więc jest to, że na wspomnianym przejeździe, kierującemu rowerem zabrania się wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd.



Wiem, że jadący w samochodzie pasażer może być pod wpływem alkoholu. Czy ta sama zasada dotyczy pasażera motocykla?

Ogół kierujących wie, że zabrania się m.in. kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Powyższy zakaz dotyczy też pasażerów przewożonych na motocyklu, rowerze lub motorowerze. Wyjątek stanowi tu przewóz osób w bocznym wózku.

ZAPYTAJ NASZYCH EKSPERTÓW

O niejasne przepisy ruchu drogowego. O zagadnienia techniczne. O ubezpieczenie samochodu. O auta używane. O wszystko, co związane z motoryzacją.
Kliknij tutaj, żeby wysłać pytanie.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 71 999,00 PLN

data: 2024-03-28

cena: 17 499,00 PLN

data: 2024-03-28

cena: 77 999,00 PLN

data: 2024-03-28

cena: 50 900,00 PLN

data: 2024-03-27

cena: 66 999,00 PLN

data: 2024-03-28

cena: 81 499,00 PLN

data: 2024-03-28

cena: 55 999,00 PLN

data: 2024-03-28

cena: 35 999,00 PLN

data: 2024-03-28

cena: 55 900,00 PLN

data: 2024-03-28

cena: 84 999,00 PLN

data: 2024-03-28


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA