zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 24 Stycznia 2022, Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

ds

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Inżynier Kubala odpowiada

Marian Kubala


Jaka jest zasadnicza różnica między silnikiem benzynowym a wysokoprężnym, przy pominięciu rodzaju paliwa?

Zasadnicza różnica polega na sposobie napełniania cylindrów mieszanką paliwowo-powietrzną, a także innym jej zapłonie. W silnikach benzynowych benzyna jest mieszana z powietrzem zanim doleci do cylindra. Mieszanka zapalana jest iskrą wytworzoną przez świecę zapłonową. W czasie pracy silnika poza czasem pełnego otwarcia przepustnicy, dopływ powietrza jest ograniczony. Natomiast w silnikach wysokoprężnych powietrze przedostaje się do silnika - cylindra i następnie jest sprężane. Po sprężeniu powietrza, gdzie jego temperatura znacznie wzrasta, następuje wtrysk rozdrobnionego paliwa i zapłon od wysokiej temperatury sprężonego powietrza.



Jaka jest różnica w silnikach o wtrysku pośrednim i bezpośrednim?

W silnikach z wtryskiem pośrednim wtrysk paliwa następuje do komory wstępnej lub wirowej, która połączona jest z komorą spalania. Takie silniki są mniej sprawne od silników z wtryskiem bezpośrednim (wtrysk paliwa następuje bezpośrednio do komory spalania) i wymagają lepszego podgrzania dolatującego powietrza podczas uruchamiania zimnego silnika. Natomiast te pierwsze silniki są cichsze.



Mam starego diesla. Podczas rozruchu silnik nie od razu zapala. Zauważyłem, że kiedyś w czasie rozruchu obroty wału korbowego były wyższe. Co może być tego przyczyną?

Przyczyn należy szukać w układzie rozruchu, a więc w sprawdzeniu pojemności akumulatora, rodzaju zalanego oleju, sprawności rozrusznika lub nieprawidłowym oporze w obwodzie rozrusznika.



Co może być przyczyną gaśnięcia „ropniaka” zaraz po jego uruchomieniu?

Najpierw można sprawdzić poziom paliwa w zbiorniku. Następnie należy sprawdzić układ zasilania paliwem - czy nie jest zapowietrzony, a także sprawdzić ustawienie prędkości biegu jałowego.



Gdzie można szukać przyczyn nagłego spadku mocy silnika zasilanego olejem napędowym?

Można sprawdzić, czy dobrze pracuje cięgno prowadzące do pompy wtryskowej. Należy sprawdzić stan filtru powietrza - może być zabrudzony. Dość ważnym elementem jest sprawdzenie układu zasilania - dopływ paliwa. Nie bez znaczenia jest też prawidłowe ustawienie układu rozrządu, a także sprawdzenie luzów zaworów. Sprawdzić też można prawidłowość działania pompy wtryskowej oraz wtryskiwacze. Spadek mocy silnika może także wynikać z nieodpowiedniego ciśnienia doładowania turbosprężarki, a nawet z zablokowanego układu wydechowego.



Dwukrotnie w ropniaku miałem taką sytuację, że po wyłączeniu silnika, silnik nie przerywał swojej pracy. Czy przyczyną takiego stanu może być niesprawna stacyjka?

Najczęstszą przyczyną dalszej pracy silnika, po jego wyłączeniu, jest uszkodzenie zaworu elektromagnetycznego „stop”.



Dlaczego silniki wysokoprężne osiągają znacznie większe przebiegi niż silniki benzynowe?

Jedną z przyczyn jest na pewno ich masywniejsza budowa (tłoki, wał, ułożyskowanie) wynikająca z większego stopnia sprężania. Silnik pracujący na olej napędowy ma lepsze warunki pracy - dodatkowe smarowanie paliwem. Silniki te w stosunku do silników benzynowych mają też niższe prędkości obrotowe wału korbowego.

ZAPYTAJ NASZYCH EKSPERTÓW

O niejasne przepisy ruchu drogowego. O zagadnienia techniczne. O ubezpieczenie samochodu. O auta używane. O wszystko, co związane z motoryzacją.
Kliknij tutaj, żeby wysłać pytanie.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 36 000,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 36 000,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 51 500,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 51 500,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 80 000,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 80 000,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 36 000,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 36 000,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 36 000,00 PLN

data: 2022-01-20

cena: 36 000,00 PLN

data: 2022-01-20


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA