zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Sobota, 16 Stycznia 2021, Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MAN TGX ciągnik siodłowy cena: 36 106,00 PLN, miejscowość: Środa Śląska, data: 2021-01-15, ...szczegóły

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Cykliści jak z żurnala

Przemek Jurek


Nie wiem, czy to zabrzmi dostatecznie odkrywczo, ale chciałbym Państwu oznajmić, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. To zasada sprawdza się w wielu życiowych sytuacjach, tym bardziej więc sprawdza się w przypadku zagadnień związanych z motoryzacją.

A w zasadzie szerzej i bardziej ogólnie - w przypadku zagadnień związanych z transportem kołowym. Otóż z fotela mojego samochodu widzę świat zdecydowanie inaczej niż z siodełka mojego roweru. Howgh.

Ale nie, nie, nie. Wcale nie jest tak, że wolę rower, bo rower to zdrowie, a samochód to korki i szkodliwa emisja dwutlenku węgla. Ekologia nie ma tu nic do rzeczy. I wcale nie preferuję bicykli. Po kilku niedawnych rowerowych wycieczkach - ten sezon w końcu musiał się zacząć, i zaczął się - doszedłem bowiem do strasznego wniosku, że po Wrocławiu i okolicach wolę przemieszczać się samochodem.

Być może rozgrzeszy mnie następująca konfesja: otóż mam taką przykrą przypadłość, że nie potrafię oddzielić idei od jej wyznawców. Wyznawcy rzutują mi na ideę. Porównania muzyczne są tutaj najbardziej wymowne i bezpieczne, więc ze wstydem przyznam, że impregnuję się na twórczość wielu wykonawców tylko dlatego, że z jakiegoś powodu nie podobają mi się ich fani. Może i kibicowałbym Iron Maiden, gdybym nie wiedział, jak fan Iron Maiden wygląda. Może i pojechałbym na festiwal Open’er, gdybym nie złapał alergii na wielkomiejską młodzież z dobrych domów w ciuchach z H&M-u. No niestety. Tak mam i nic na to nie poradzę. Wieszcz mówi: plwaj na skorupę i zstąp do głębi, a ja nie potrafię. Nie potrafię - i już.

I z tego właśnie powodu coraz mniej chętnie poczuwam się do wspólnoty z cyklistami i coraz rzadziej wyprowadzam rower z piwnicy. Bo jakoś źle mi w tym rowerowym towarzystwie i coraz bardziej mierzi mnie ten szyk, ta moda i ten, za przeproszeniem, styl życia. Ja jestem prosty chłopak ze wsi, myśmy w dzieciństwie pod Kłodzkiem całe lata jeździli na jubilatach i wigrach, nikt się na rower nie stroił, nikt do rowerów nie dorabiał ideologii, nikt się z sobą nie pieścił. Był hamulec, to dobrze, nie - hamowało się nogą. Łańcuch smarowało się towotem. O światłach nikt nie myślał. Przerzutki mieli nieliczni.

A teraz… Rowerzyści wyglądają jak modele z katalogów. Już pal sześć kaski, niech będzie, że to faktycznie cokolwiek daje przy zetknięciu z betonem. Ale te koszulki, te spodenki, te designerskie okulary przeciwsłoneczne, te buty specjalne! Te odpicowane pojazdy, niby takie wspaniałe, a traktowane z taką delikatnością, jakby zaraz miały się rozpaść na części pierwsze. Rower za pięć tysięcy, ale kruchy jak porcelanowa laleczka. Te wieczne narzekania na internetowych forach, że brakuje ścieżek, a jak już te ścieżki są, to że nierówne, źle poprowadzone, z kostką zamiast asfaltu… Górscy rowerzyści na Wzgórzu Partyzantów i wyczynowcy pędzący wzdłuż Legnickiej. I szczyt szczytów - faceci w sztruksach na starych damkach z Holandii zadający szyku pod klubem „Mleczarnia”. Smutne to, cholera, wszystko i w związku z tym ja się nie poczuwam, rower bojkotuję i z perwersyjną przyjemnością wsiadam do samochodu.

Tak jest, z perspektywy fotela w moim aucie świat wygląda zupełnie inaczej. Może i jest ta cała motoryzacja szkodliwa, niezdrowa i z wielu powodów niesłuszna, ale przynajmniej - w porównaniu ze światem zblazowanych rowerzystów - jakże cudownie bezpretensjonalna!

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 47 000,00 PLN

data: 2021-01-16

cena: 36 106,00 PLN

data: 2021-01-15

cena: 159 000,00 PLN

data: 2020-12-31

cena: 6 000,00 PLN

data: 2020-12-23

cena: 36 000,00 PLN

data: 2020-12-18

cena: 36 000,00 PLN

data: 2020-12-18

cena: 51 500,00 PLN

data: 2020-12-18

cena: 51 500,00 PLN

data: 2020-12-18


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA