zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Sobota, 16 Stycznia 2021, Imieniny obchodzą: Marceli, Włodzimierz, Bernard

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MAN TGX ciągnik siodłowy cena: 36 106,00 PLN, miejscowość: Środa Śląska, data: 2021-01-15, ...szczegóły

NAPISZ DO ODJAZD-u

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z motoryzacją

reklama@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Puste przebiegi

Przemek Jurek


Jaki pożytek z pasażerów ma kierowca? Kierowca obojętnie jakiego w zasadzie pojazdu, nawet takiego, który został wyprodukowany specjalnie po to, by wozić ludzi? Otóż kierowca z pasażerów nie ma najmniejszego pożytku. Pasażerowie to wyłącznie kłopot.

Obecność pasażerów ma fatalny wpływ na dynamikę pojazdu. Cztery albo nie daj Boże pięć osób na pokładzie to jest, lekko licząc, przynajmniej pięćdziesiąt koni mechanicznych mniej. Wie to każdy, kto jechał z całą rodziną na wczasy. Pasażerowie dramatycznie obniżają właściwości jezdne pojazdu, bezmyślnie ulegając sile bezwładności, przewalają się po wnętrzu na zakrętach i mocno tym samym utrudniają manewrowanie. Obecność pasażerów na niepotrzebnie przystosowanych dla nich fotelach to również zdecydowany wzrost zużycia paliwa. Im pasażerowie w kupie ciężsi, tym ten wzrost większy i tym mniej zostaje na drobne wydatki. Pasażerowie w aucie to jest również hałas (rozmowy), dekoncentracja kierowcy (rozmowy) oraz brud i paprochy, których nie ma potem komu posprzątać (rozmowy z gębą pełną paluszków). Jedyna sensowna rola, w jakiej może wystąpić pasażer, to jest rola pilota. Myli się jednak ten, kto sądzi naiwnie, że jest to rola łatwa. Można zaryzykować stwierdzenie, że sprawdzają się w niej wyłącznie rajdowcy. A i to zapewne nie wszyscy.

Moja żona na przykład. Jeździmy we dwójkę od lat i o ile - jak wynika z moich skrupulatnych i małostkowych obliczeń - na moc, zużycie paliwa i zwrotność naszego golfa ma wpływ minimalny, a jeść na szczęście w samochodzie nie lubi, o tyle jako pilot sprawdza się fatalnie. Po pierwsze dlatego, że - aż przykro o tym mówić, takie to banalne - nigdy nie potrafi poprawnie odgadnąć, która strona jest lewa, a która prawa, co w niektórych momentach odrobinę utrudnia nawigację. Po drugie, nie udaje jej się wytrzymać w stanie wzmożonej uwagi dłużej niż kwadrans, w związku z czym ciągle się gubimy, mylimy drogi, szlag trafia wyłącznie mnie, a cztery stówy na pierwszy z brzegu GPS to jest wciąż „zupełnie niepotrzebny wydatek”. Po trzecie, moja żona w samochodzie czuje zwykle nie dającą się opanować senność i w chwilach, kiedy potrzebuję wsparcia, zwykle najbezczelniej w świecie sobie śpi. I nic na to wszystko nie mogę poradzić.

Moim zdaniem pasażerowie powinni na miejsce docelowe docierać jakimś innym sposobem, niekoniecznie od razu pakując się do pojazdów mechanicznych i sprawiając ich kierowcom tyle niezasłużonej w końcu udręki. Dla wielu z nas, kierowców, podróż samochodem stałaby się wtedy czystą i nieskażoną przyjemnością. Byłoby szybko, dynamicznie, spokojnie i tanio. No i można by bez problemu włączyć swoją ulubioną muzykę. Nic tak przecież nie upokarza człowieka za kółkiem jak moment, w którym musi wyciągnąć z odtwarzacza płytę Morbid Angel, by - dla świętego spokoju pasażerów - puścić najnowsze nagrania Sade.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 47 000,00 PLN

data: 2021-01-16

cena: 36 106,00 PLN

data: 2021-01-15

cena: 159 000,00 PLN

data: 2020-12-31

cena: 6 000,00 PLN

data: 2020-12-23

cena: 36 000,00 PLN

data: 2020-12-18

cena: 36 000,00 PLN

data: 2020-12-18

cena: 51 500,00 PLN

data: 2020-12-18

cena: 51 500,00 PLN

data: 2020-12-18


 

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: raklama@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA